Jak začít investovat? To je otázka, kterou si klade nejeden člověk s aktivním zájmem o rozvoj vlastní osoby. Odpověď je však jednoduchá: Zbytečně se nebát a prostě to zkusit. Neexistuje žádný univerzální návod, který by vám řekl, co přesně máte udělat. Investování je disciplína, jako každá jiná a stejně tak vyžaduje léta praxe, dřiny a postupného nabývání zkušeností. Díky rozvoji moderních technologií dnes ale máme celou řadu nástrojů, které nám pomohou učit se chybami, aniž by nás to něco stálo. A hlavně stále platí, že kdo nic nezkusí, nic nezíská.

V dnešním světě máme mnoho různých věcí, do kterých můžeme svůj kapitál rozprostřít. Důležité je si však připomenout, že základním kamenem vždy bude vzdělání. Pokud jednáme náhodně, na základě emocí, či „kamarád říkal“, nejedná se o investování, ale o hazard, který je srovnatelný s hraním automatů.

Logicky tedy prvním a nejdůležitějším krokem, kterým bychom měli začít, je začít se aktivně vzdělávat. Ať už pomocí knížek, kurzů, seminářů, webinářů, či jakkoliv jinak. Náš Klub investorů například každoročně pořádá sérii workshopů s Jánem Hájkem, jedním z nejlepších portfolio manažerů v ČR.

Na první radu můžeme navázat radou druhou, která se nese v podobném duchu. Kupujte to, čemu rozumíte. Jelikož pokud něčemu nerozumím, aktivně se o to nezajímám a nemám tedy přehled o dění, opět se dopouštím hazardu, který může špatně skončit.

To však neznamená, že se musíte bát každé chyby. Jak už zde bylo řečeno, můžeme si dnes vyzkoušet i investování tzv. „nanečisto“. Což znamená, že si můžeme otevřít demo účet, který bude simulovat reálné dění na trhu a nám tak dá přehled, jak to doopravdy funguje. Můžeme si zde vyzkoušet prakticky všechny reálné situace, se kterými bychom se později mohli setkat. Nicméně, ani demo účet nám nedá na 100 % reálnou představu, jelikož přijít o virtuální peníze nás nebude bolet tak, jako když přijdeme o ty reálné. Závěrem rada poslední. Stýkejte se s lidmi, kteří mají podobný zájem. Může vás to posunout o velký kus dál, ať už třeba zkušenostmi nebo i cennými informacemi, díky kterým budete mít před ostatními náskok. Hodně štěstí.

Komentář vznikl pro časopis iList, informační a zpravodajský časopis studentů Vysoké školy ekonomické. Číslo si můžete zakoupit i online.