Peter Balint: Co způsobí další krizi a kdy ji můžeme očekávat?

1801x přečteno

V deviatom týždni jarného semestra brnenský Klub Investorov svojou prítomnosťou poctil pán Peter Bálint, partner a CIO v Infinity Capital Group, a.s., portfólio manager hedgeového fondu Infinity Enhanced Equity a predseda investičnej komisie Infinity Capital SICAV plc. Pán Bálint prednášal na tému svetovej krízy a o tom, kedy ju môžeme opäť očakávať, a popísal priebeh finančných kríz, ktoré svet zasiahli v minulosti.

„Kto ovláda doláre, ten ovláda celý svet.“ Z prvej vety nášho hosťa sme všetci ľahko vydedukovali, že USA má najväčšiu moc na investičnom trhu. V tomto duchu sa samozrejme niesla aj celá prednáška. Pýtate sa kedy príde ďalšia kríza? Odpoveďou je, že ďalšia kríza príde vtedy, keď o tom rozhodne FED, centrálna banka USA.

Momentálne ekonomika zažíva veľký boom, HDP dlhodobo rastie, je hnaný vedecko-technickým pokrokom, nárastom populácie, avšak, na dlhodobej trajektórii robí takzvané vlny. Tieto vlny môžeme inak nazvať prirodzeným ekonomickým cyklom, a teda je jasné, že kríza prísť musí. Podľa pána Bálinta sú základným nástrojom na kontrolu ekonomického cyklu peniaze. Peniaze prúdia do ekonomiky aby HDP mohlo čo najviac rásť.

V zmiešanej ekonomike je tvorba peňazí ponechaná na trh a z časti je kontrolovaná štátom. Transakčné peniaze sa tvoria poskytovaním úverov, ktoré sú v najväčšej miere poskytované vtedy, keď je ekonomika rozprúdená a nezamestnanosť je nízka. Tento spôsob nazývame monetárnou politikou. Druhým spôsobom, fiškálnou politikou, sa peniaze tvoria tak, že sa štát dostane do rozpočtového schodku, emituje dlhopisy, ktoré kúpi FED a následne sú peniaze pustené do obehu. Tento spôsob je však menej využívaný.

V momente, keď sa ekonomika dostane na svoje kapacity vstupuje do hry FED. Nezamestnanosť dosahuje prirodzenú mieru, čiže okolo 4% a ako dôsledok tejto situácie je veľký tlak na infláciu. V ekonomike je viac peňazí ako dokáže absorbovať. V takomto období sa FED pokúša ekonomiku brzdiť, umelo vytvoriť nezamestnanosť, aby sa vyhla inflácii a prichádza nepríjemná fáza cyklu, a to recesia alebo inak povedaná svetová finančná kríza. „FED kormidluje loď medzi recesiou a rastom.“

V súčasnosti sa ekonomika nachádza teste pred vrcholom boomu. Podľa odhadov pána Bálinta sa ďalšia finančná kríza prejaví v roku 2020 až 2021, to znamená, že máme približne ešte rok a pol čas. Súčasný šéf FEDu, Jerome Powell, sa vyjadril, že sa blíži kríza, ale prebehne tak  hladko, že to ľudia ani nepocítia. Podľa pána Bálinta je to  však veľmi naivný názor, pretože zatiaľ to tak ešte nebolo.

Na záver nám náš hosť priblížil priebeh finančných kríz, ktoré nás zasiahli v minulosti. Skonštatoval, že každá kríza má veľmi podobný priebeh a teda podložil svoje tvrdenie na margo vyjadrenia Jeromea Powella, že krízu ľudia určite pocítia, je však veľkou otázkou, v akej miere.

Autor: Micheala Bajnoková

Autor: redakce