Fintech jako příležitost - Adam Šoukal

1292x přečteno

Jarný kolotoč akcií brnenského Klubu investorů odštartovala prednáška Adama Šoukala, CEO Roger a.s., s názvom Fintech jako příležitost. Náš hosť pred niekoľkými rokmi začal registrovať vzostup trhu fintech, resp. faktoringu v UK, a tak sa rozhodol opustiť dobre platenú pozíciu v bankovníctve v anglickom Londýne, aby s Tomášom Slobodníkom v ČR založil Investiční aukce. V českom trhu, omnoho konzervatívnejšom než v západnej Európe, videl potenciál vďaka veľmi dlhej splatnosti faktúr veľkých podnikov a celkovej nízkej saturácii trhu. Po niekoľkomesačnej príprave licencie od ČNB nasledovala aj zmena mena na súčasnú, praktickejšiu verziu – Roger.

V súčasnosti Roger poskytuje komplexné riešenia najmä pre malé až stredné podniky, ktoré potrebujú skrátiť dobu splatnosti svojich faktúr. Vytvára sa tak aj priestor pre investorov, ktorí môžu bidovať. Posledným dielom skladačky je zatiaľ iSmena – konverzia mien s cieľom ponúknuť nižší spread ako v bankách.

Fintech odvetvie musí v boji na trhu s bežnými bankami ponúkať pridanú hodnotu. Tú Šoukal vidí napríklad v lepšom užívateľskom rozhraní a celkovo presnejšiemu a osobnejšiemu cieľovaniu na zákazníka. Stále sa však podobá tento boj na Dávida a Goliáša: Lending Club, americký priekopník v peer-to-peer pôžičkách, má len asi 0,5% share nových pôžičiek v US. Práve financovanie pôžičiek tvorí takmer polovicu objemu investícií fintech odvetvia.Medzi aktuálne témy vo fintech odvetví v našich končinách patrí napríklad nová smernica EU o plaobných službách s názvom PSD II, ktorá vstúpila do platnosti v januári tohto roku. Tá zavádza pre klienta využívajúceho online bankovníctvo možnosť platieb alebo sledovania výpisov z účtu aj cez aplikácie tretích strán. Taktiež sa zjednocujú a posilňujú bezpečnostné kritériá overovania užívateľov pri vstupe do aplikácií.

Problémy v tuzemsku taktiež nepriamo spôsobilo ukončenie kurzových intervencií ČNB spred niekoľkých mesiacov, po ktorom z dôvodu posilnenia českej koruny výrazne klesla ochota investorov ponúkať financovanie v eurách.

Autor článku: Juraj Franko

Autor: redakce