Pavel Šíma - Z nuly na milion, než bys řekl fet!

1386x přečteno

Pavel Šíma, CEO spoločnosti Roivenue, venujúcej sa zbieraniu a spracovaniu dát, začal prednášku vysvetlením, prečo by človek vôbec mal usilovať stať sa bohatým. Nejde len o zhýralí a nákladný život, ale o finančnú slobodu a schopnosť pomôcť svojmu okoliu a najbližším.

Práve preto by najväčšia investícia človeka mala smerovať do jeho potenciálu a prehlbovania jeho schopností, čo je jediná vec, ktorú mu nik nezoberie a nesie najvyšší výnos.

Pavel počas vysokoškolského štúdia politológie zameranej na Politický Marketing absolvoval stáž na American University of Beirut v Libanone, kde si uvedomil pravú cenu štúdia, keď platil za kredity jednotlivých predmetov. Navštevovať kurz zo záujmu mohlo stáť niekoľko tisíc dolárov. Týmto vyzdvihol bezplatné školstvo v Českej Republike a všetky benefity, ktoré s ním súvisia.

Už počas štúdia bol aktívny a angažoval sa v študentských organizáciách, spolkoch a prispieval do študentských novín. Neskôr všetky skúsenosti získané popri škole uľahčili jeho vyjednávaciu pozíciu pri pracovných pohovoroch. Nik nevie dopredu, ktorá schopnosť mu pomôže v budúcnosti a môže zmeniť jeho život. Čo boli kľúčové kroky je vidieť len pri pohľade naspäť.

V dnešnej dobe je ohromné množstvo možností, ako sa začať učiť niečo nové a veľká časť je poskytnutá zadarmo alebo za symbolický poplatok. Investovať by sme nemali avšak len čas, ale aj peniaze.

Pavel pri získavaní skúseností spotreboval aj peniaze, ktoré nemal. Keď dostal možnosť pracovať na primátorskej kampani Tonyho Halla v San Franciscu, vybral peniaze zo svojho stavebného sporenia a použil ich na nákup letenky do Spojených Štátov. Neskôr vďaka tejto skúsenosti založil spoločnosť na politický consulting.

Prioritou každého by malo byť investovanie všetkých zdrojov na získanie čo najväčších znalostí v obore, v ktorom chce pôsobiť. Okrem dokonalej znalosti toho, čo ho zaujíma Pavel predstavil štyri „metaskilly“, univerzálne pre kohokoľvek bez ohľadu na jeho zameranie. A tými sú anglický jazyk, ktorý je v dnešnej dobe už skôr nevyhnutný nástroj, než cudzí jazyk, schopnosť písať, sales a marketing.

Ďalej vysvetlil, prečo je sieť kontaktov veľa krát dôležitejšia než samotná odbornosť a pracovné schopnosti. Okrem toho, že človek má byť dobrý v tom čo robí, má mať tiež širokú sieť kontaktov, bez ktorej sa podstatne ťažšie stúpa po kariérnom rebríčku.

Pavel sám priznal, že na tvorbu vlastnej knihy potreboval okolo sto ľudí, bez ktorých by knihu nevytvoril.

Pracovník s priemernými schopnosťami a širokou sieťou kontaktov má rýchlejší kariérny rast než excelentný pracovník s úzkou sieťou kontaktov. Človek by sa nemal zameriavať len na kvalitu odvedenej práce, ale zároveň by mala byť radosť s ním spolupracovať.

Pri výbere pracovnej pozície odporučil vyberať pozície s väčším kontaktom s ľuďmi, ako je marketing, sales či HR. A skôr, než si voliť pozíciu odborníka, odporúča ísť cestou managera.

Ďalej otvoril tému platov, tvrdí, že od kolegov sa dá len ťažko dozvedieť pravú výšku výplaty. Preto je lepšie obrátiť sa na odborníkov, ktorí človeku radi venujú svoj čas, ukážu jeho objektívnu hodnotu na trhu a to ešte zadarmo- ľudia z HR oddelení. Preto by mal každý ísť zhruba raz za štvrťrok na pracovný pohovor, bez ohľadu či je v práci spokojný alebo nie.

Ďalej tvrdí že na chodení na pohovor nie je nič nelojálne voči súčasnému zamestnávateľovi a každý by sa mal snažiť zistiť svoju pravú hodnotu na trhu. Zároveň človeka môže takýto pohovor posunúť vpred, keď si môže uvedomiť, že zvládne aj pozíciu o ktorej si myslel že je nad jeho schopnosti.

Na záver prešiel ku praktickým tipom ako si zvýšiť plat a nepoštvať si tým okolie.

Ku získaniu vyššieho plat vedú tri cesty: robiť viac, robiť lepšiu prácu alebo ísť robiť totálne odlišnú prácu. Bez ohľadu na objektívnu hodnotu a prínos zamestnanca, výška platu vždy závisí na subjektívnom vnímaní nadriadeného. A ak nadriadený nevidí väčší prínos, nemá prečo zvýšiť plat bez ohľadu na skutočnosť. Preto Pavel radí prezentovať svoju prácu pred okolím.

Čím sa dá zvýšiť subjektívna hodnota v očiach iných nie je len prezentovanie svojej práce a nadväzovanie kontaktov, ale aj menšie detaily, pre niekoho banality, na ktorých môže celé snaženie ľahko stroskotať. Veci ako náš vzhľad, slušné oblečenie, upravený výzor či spôsob vystupovania na verejnosti sa môžu na prvý pohľad zdať ako maličkosti, no vo finálnom dôsledku môžu rozhodovať o úspechu aspoň tak ako kvalita odvedenej práce.

Pavel Šíma nám odprezentoval, prečo je dôležité na sebe pracovať a rozširovať nielen svoje vedomosti, ale aj soft skills a že neraz rozhoduje o úspechu nielen odbornosť, ale aj ako človek pôsobí na svoje okolie. A ak chce človek uspieť v dnešnom svete, nesmie zanedbať ani jednu z týchto zložiek.

Autor: redakce