Akciový krúžok – prvý semester pod novým názvom a štruktúrou

3175x přečteno

Ďalší silný semester pôsobenia akciového krúžku je za nami a preto by sa patrilo ho patrične zrekapitulovať a predostrieť ďalší plán nášho smerovania.

Semester sme odštartovali vymedzením ústredných trhov a tém, na ktoré sa budeme počas schôdzí zameriavať. Najčastejšie išlo najmä o akcie firiem verejne obchodovateľných na kapitálových trhoch USA. V druhom rade potom taktiež o futures a opčné stratégie na indexy (S&P,DAX,...), prípadne derivát volatility VIX, ktoré väčšina členov aktívne obchoduje.

Jednu z horúcich tém – spoločnosť Apple – spracoval vo vynikajúcej analýze Radek Zemlák - nový člen, ktorý so svojim rozhľadom, kritickým a analytickým myslením a skúsenosťami posilnil jadro nášho krúžku. Akcie Applu vzrástli od jeho analýzy v Októbri 2014 o viac než 40% a Apple momentálne predstavuje najhodnotnejšiu spoločnosť na svete s kapitalizáciou cez 700 miliárd USD.

Keďže obchodovanie indexov a volatility a všeobecne kapitálové trhy ako také, sú spojené primárne s makroekonomickým dianím a udalosťami vo svete, iba málo stretnutí sa zaobišlo bez súhrnu aktuálneho svetového diania  a analýz jeho vplyvu na kapitálové trhy. U mnohých členov sa však investičný špekulant nezaprie a tieto analýzy išli obvykle ruka v ruke so stratégiami, ako z tej-ktorej udalosti niečo získať aj pre svoj investičný účet. Ako príklad uvediem ropnú krízu, ebolu, ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania peňazí v USA a jeho započatie v Európe, grécky problém, prípadne pravidelné reporty HDP, Inflácie alebo nezamestnanosti, ktoré so sebou priniesli mnoho zaujímavých investičných príležitostí a stratégií.

Ďalšiu z aktuálnych horúcich tém – vysoko nadštandardný rast v sektore biotechnológií veľmi kvalitne spracoval Peter Bayer vrátane jeho detailného priebehu, odôvodnenia a potenciálneho investičného uchopenia jeho ďalšieho rastu a neskoršieho očakávaného prepadu. Peťo znamenito spracoval taktiež analýzu zlata a sektoru zlatých ťažiarov.

Výnimkou a neobyčajným spestrením prispel Martin Žák v podobe predstavenia jeho swingovej stratégie na Forexových trhoch, ktorá úspešne prešla aj testovaním na reálnom účte.

V neposlednej rade uvediem taktiež prínos Michala Belana, ktorý spracoval sektor automotive so zameraním na automobilku Ford, ktorej atraktívna valuácia je už vyše roka mimo podpriemerného výnosu jej akcií. Pod jeho analýzy spadá taktiež Virgin Airlines alebo rafinérka Valero Energy. Najčasťejšie však išlo práve o krátkodobé špekulácie na indexy a volatilitu s makroekonomickým a technickým pozadím.

Náš krúžok nie je samozrejme iba o teórii. Okrem toho, že väčšina členov svoje názory a tipy podkladá investíciami na svojich reálnych účtoch, od tohto semestru bola zavedená súťaž o najlepšieho investora Akciového krúžku. Princíp je jednoduchý, kto zhodnotí najviac fiktivných 100k USD od prvého stretnutia do konca semestra na demo účte, ktorý nám poskytla spolčnosť SAXO Bank. Prvý ročník súťaže sa niesol v kľudnom tempe a dominoval mu Pavel Mašek, ktorý sa špecializoval najmä na španielsky IBEX. Avšak posledné dva týždne začalo prituhovať a pomocou niekoľkých špekulácií na DAXe a stávke proti japonskému Yenu sa do jasného vedenia dostal Michal Belan, ktorý súťaž nakoniec aj ovládol a odniesol si trofej za prvé miesto. Portfolio sa mu podarilo zhodnotiť za necelý semester o 151 %. Druhý Pavel, sa nemusí hanbiť, pretože s výkonom 99,79 % radí medzi nadproporciálných účastníkov.   Celkový priemer krúžku, hlavne vďaka vyššie dvom uvedeným členom, bol sympatických 69 %.

Do ďalšieho semestra budeme vstupovať s programom a štruktúrou veľmi podobnou tej predošlej a sme schopný vo svojich radách privítať aj nových členov, ktorý majú seriózny záujem o kapitálové trhy, chcu sa o svoje názory a tipy podeliť s ostatnými a spoluprácou a konštruktívnymi diskusiami rozšíriť svoje investorské schopnosti. Členovia sa môžu tešiť taktiež na interaktívne prednášky niekoľkých vplyvných a úspešných osobností investičného sveta.

V prípade záujmu nás kontaktujte na dusan.ciprys@klubinvestoru.com.  

Po vstupním pohovoru, se i Vy můžete stát členy této skupiny.

Autor: Michal Belan