V ktorých štátoch zakázali predaj elektromobilov Tesla?

5955x přečteno

Automobilka Tesla motors bojuje so zákazom predajov v niektorých štátoch.

New Jersey sa pridalo medzi štáty ako Arizona, Texas, Virginia a Maryland, kde je predaj elektromobilov Tesla zakázaný.

Automobilka Tesla motors totiž nevyužíva klasický predaj cez autodílerov, ale predáva autá priamo zákazníkom. Takýto systém sa ale nepáči autodílerom, ktorý v niektorých štátoch presadili zákaz predajov tejto značky. 

Firma má v týchto štátoch "obchody", ktoré ale nie sú predajným miestom. Predstavujú iba akési ukážkové pobočky, kde sú autá vystavené, ale zamestnanci nie sú predajcovia a nemôžu záujemcom povedať za akú cenu sa tieto autá predávajú, ani nemôžu záujemcom pomôcť zakúpiť si tento elektromobil. Záujemca si teda môže auto prehliadnuť, ale zakúpiť si ho musí následne sám cez internet. V štáte Maryland je aspoň možnosť testovacej jazdy.

Niektoré ďalšie štáty nemajú plný zákaz predajov tejto značky, avšak predaje striktne limitujú.
V štáte Georgia môže Tesla motors predať iba 150 áut ročne.

Prehľad štátov so zákazom predajov je možné vidieť na mape:

zdroj: www.forbes.com

V rámci USA je zatiaľ celkovo 5 štátov s úplným zákazom predajov a 2 štáty so striktnými limitmi. Ďalšie 2 štáty zákaz zvažujú. Celkové obyvateľstvo týchto štátov predstavuje 57 mil. obyvateľov (so zákazom predajov), 15 mil. (s limitmi) a 31 mil. (štáty kde sa ešte rozhoduje). Ak štáty Ohio a New York zavedú tieto zákazy, bude to celkovo 9 štátov, s celkovým počtom obyvateľov 100 mil., čo predstavuje približne jednu tretinu USA. 

Šéf automobilky Elon Musk povedal v marci 2013, že chce bojovať proti zákazom predajov na federálnej úrovni a nie na úrovni jednotlivých štátov.

Prečítajte si tiež:

http://www.klubinvestoru.com/cs/article/1930-tesla-motors-znizuje-cenu-modelu-s-v-europe

Autor: Richard Mezei