Posledná prednáška Klubu investorov v tomto semestri sa odohrala 27. apríla vo večerných hodinách na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Študenti zaplnili prednáškovú miestnosť tento raz kvôli pánovi Mariánovi Bočekovi, ktorý je Managing partner v spoločnosti InfraPartners Management (IPM). Témou prednášky bola životná cesta, ktorou sa prednášajúci dostal z investičnej banky na Wall Street späť na rodné Slovensko.

Spomínaná spoločnosť IPM spravuje infraštruktúrne fondy zamerané na rozvojové krajiny. Po nedávnom návrate na Slovensko rozšíril pôsobenie spoločnosti IPM aj do Bratislavy, pričom sa im podarilo spustiť prvý infraštruktúrny fond (CEEIF I), ktorý sa zameriava exkluzívne na infraštruktúrne projekty v regióne strednej a východnej Európy. V minulosti pôsobil ako riaditeľ InfraMed Management v Paríži a okrem ďalších významných spoločností pôsobil ako analytik aj v investičnej banke Lehman Brothers. Pán Boček získal vzdelanie na prestížnych univerzitách ako University of Oxford alebo University of Cambridge.

Prednášajúci začal rozprávať príbeh jeho odchodu do Ameriky. Uvedomil si, že chce zo Slovenska odísť a to sa mu aj podarilo vďaka jeho športovému nadaniu v tenise. Tenis ho dostal na Oberlin College v štáte Ohio, ktorá so sebou niesla nepríjemnú nálepku „najviac hippies“ školy v USA. Prednášajúci sa však nepoddal zlým chodníčkom a jeho dobré výsledky v škole mu pomohli dostať sa v roku 2004 do kedysi top investičnej banky Lehman Brothers v New Yorku. Lásky k tenisu sa musel, samozrejme, vzdať.

Pán Boček opísal život na Wall Street tak pravdivo, ako ho zažil. Tým možno vyvrátil utopické predstavy a mýty, ktoré kolovali o vysnívanom živote na Wall Street. V prvom rade spomenul, že človek sa venuje modelom v Exceli viac než by čakal – robil možno vyše sto modelov v tabuľkách naraz, ktorým už ani nerozumel. Pracovný čas nebol definovaný, keďže niekedy strávil pri počítači hodiny od ôsmej ráno do štvrtej ráno nasledujúceho dňa. Vtedy už prestali byť vtipné také udalosti ako kúpa novej košele cez deň len z dôvodu, že nebolo možné ísť sa domov prezliecť do čistej. A jediné, čo dostali za prácu do štvrtej ráno, bol firemný odvoz autom domov. Frustrujúce na tom bolo, keď ten istý odvoz naňho čakal už zase o ôsmej ráno smerom do práce. Prednášajúci však na tie časy spomína v dobrom, pretože vtedy ešte dochádzalo k veľkým obchodom, ktoré už dnes nie sú bežné. Spomínal príklad, kedy dve spoločnosti zlúčili úspešne za sumu 150 miliónov amerických dolárov, no hodnota zlúčenej firmy bola na tom horšie ako keď boli oddelené, a preto ich následne opäť za ďalších 200 miliónov dolárov odlúčili.  

Postupom času však prednášajúci začal cítiť potrebu vrátiť sa späť do Európy a v roku 2008 začal pôsobiť ako analytik v Londýne. Neskôr bol riaditeľom InfraMed Management päť rokov v Paríži  a nakoniec s niekoľkými partnermi z Paríža založili v Londýne spoločnosť IPM. Pán Boček chcel veľmi dotiahnuť IPM aj na Slovensko, čo sa mu nakoniec aj podarilo. Napriek tomu, že dostával neustále otázky, prečo nechcel založiť pobočku skôr v Prahe, Varšave či Budapešti, sa mu podarilo partnerov presvedčiť, aby priniesli kus Wall Street aj do Bratislavy. V súčasnosti sa snažia o Slovensku šíriť osvetu, pretože veľa investorov si myslí, že to tu funguje stále tak ako v 90. rokoch. Pán Boček vždy vedel, že sa chce na Slovensko vrátiť a to sa mu podarilo dokonca vo veľkom štýle.

Nasledoval už len potlesk publika a rozsiahla diskusia medzi prednášajúcim a publikom. (ok)